TROPICAL VALMISTAUTUU HELSINKI SAMBA CARNAVAL 2010 -TAPAHTUMAAN

Samba Tropicalin valmistautuminen kesän ykköstapahtumaan on aloitettu

Tulevan kesän sambakarnevaalit ovat toteutusta vaille valmiit. Sambistoilla on luvassa jälleen kymmeniä tunteja työtä leikkaamisen, liimaamisen, ompelemisen sekä kaikenlaisen muun askartelun parissa. Mahtavaa, tätä on jo odotettukin! Tervetuloa kesä, tervetuloa karnevaalit, Tropical on valmis.


Kesän 2010 Helsinki Samba Carnaval -tapahtumaan valmistautuminen on nyt virallisesti aloitettu myös Samba Tropicalissa. Seuraamme kevään ajan Tropicalin karnevaaleille valmistautumista tällä palstalla. Pysyhän seurassamme!

*********************************************************************************************************************
Tanttua pukkaa - kankaat pyörivät pakoilta valmiiksi hameiksi (27.3)

Näin se homma etenee. Kuvat kertovat enemmän kuin sanat =) Pääsiäisen aikana huilataan aikuisten ja nuorten alan pukukökkien osalta. Lastenalan pukujen valmistusta jatketaan pitkänä perjantaina. 
Hanski vauhdissa.Kristi haastaa. Kummankohan pakka on paloina ensimmäisenä?
Milan pakka pienennyt jo lähes olemattomiin.Niina ja Mervi ompelevat sitä mukaa, kun kangasta tippuu leikkauspöydältä ompelupöydälle =)
Koristetta pukkaa Terhin ja ystävättären käsistä =)Laura, Johanna ja tuleva rinkka.


Naiset asemissaan - pistehitsin, kuumaliimapyssyjen sekä ompelukoneiden kanssa (20.3)

Aikuisten ja nuorten alan talkooryhmä kokoontui jälleen maaliskuisena viikonloppuna sambakoululle ahkeroimaan. Ja valmista syntyy niin, että hirvittää =) Ai mikäkö? Voiko työ loppua kesken? Eikö bussissa, matkalla kohti karnevaaleja enää tarvitsekaan ommella viimeisiä paljetteja kiinni...? Ei, jos kökkähenki ja työteho pysyvät samana koko kevään.
Perheen pienimmät viihtyvät pukukökässä vanhoja karnevaalivideoita katselemalla.Rautalanka taipuu Tuulan käsissä.
Hanski ja Mirkka ahkerina.
Marjo ja Johanna näyttävät rautalangalle, kuka on terästä.
Liisa ja Maija liimailun ihmemaassa.Jotain valmista.

Osa marakasseista maalaus- ja täyttövaiheessaLapsisambaajien pukutalkoissa Tropicalin lapset vanhempineen päärolissa (17.3)

Koska Suomen sambakoulut tekevät tänä vuonna yhteistyötä yhteisen karnevaalikulkueen rakentamisessa,
on Tropical saanut tehtäväkseen valmistaa kaikille Suomen lapsisambaajille topit, hameet/housut sekä marakassit.

Ensimmäisissä lastenalan pukutalkoissa karnevaalihenki oli voimissaan ja marakasseja valmistui näppärien pikkusambaajien sekä heidän vanhempiensa käsissä kovaa vauhtia.

Riemulla ei ollut rajaa, kun perheen pienimmät pääsivät toteuttamaan itseään sanomalehtisuikaleiden sekä liisterin kera. Myös maalaus- ja koristeluvaihettakin päästiin jo kokeilemaan.





Äidit ja tyttäret työssään Sambakarnevaalien lastenalan marakassit valmistuvat vikkelästi



Ensimmäisessä aikuisten ja nuorten pukukökässä kova vauhti päällä (13.3)
Ensimmäisiin aikuisten ja nuorten alan pukutalkoisiin oli saapunut mukavasti tulevan kesän karnevaalitapahtumaan osallistuvia tanssijoita, osa ensikertalaisia ja osa jo kokeneita karnevaalikonkareita. Ensimmäisen kökkäpäivän aikana jokaisen tanssijan puku saatiin yhteistyön ansioista hyvin aluilleen. Ompelukone surrasi samaan tahtiin, kun rautalankakerät pienenivät ja vääntyivät rinkkapohjiksi sekä päähineen rungoiksi.
Suvi leikkaa  Riia liimaa (!!!) ja Terhi ompelee
Maija ja Jenna, ja luova yhteistyö!  Tästä se lähtee!